← Zpět na hlavní stranu

Koupě družstevního bytu na hypotéku | Je to vůbec možné?

Hned na úvod si řekněme, že financování koupě družstevního bytu pomocí hypotéky je skutečně možné. I když družstevní byt nevlastníte, je možné při koupi ručit jinou nemovitostí. Můžete využít například chaty, chalupy nebo jiné nemovitosti ve vlastnictví vás či vašich blízkých. Zástava jiné nemovitosti umožní získat hypotéku na koupi družstevního bytu. Další možností je využití úvěru ze stavebního spoření, který je nezajištěný a nevyžaduje zástavu nemovitosti.

luxusní kuchyně - koupě družstevního bytu na hypotéku

Klíčové body:

  • Koupě družstevního bytu na hypotéku je možná pomocí ručení jinou nemovitostí.
  • Můžete využít úvěr ze stavebního spoření pro financování koupě družstevního bytu.
  • Při koupi družstevního bytu se nestáváte majitelem nemovitosti, ale dochází k převodu členských práv a povinností, ke kterému se váže právo k užívání bytu.
  • Družstevní byty bývají levnější o cca 20-30%.
  • Konzultace s odborníky vám pomohou najít nejvhodnější řešení pro koupi družstevního bytu na hypotéku.

Jak funguje koupě družstevního bytu?

Při koupi družstevního bytu se nestáváte majitelem nemovitosti, ale získáte pouze práva k jejímu užívání prostřednictvím členského podílu ve družstvu. Tímto způsobem je možné získat byt levněji o 20-30 %. Financování koupě družstevního bytu je složitější, protože nemůžete poskytnout samotný byt jako zástavu pro hypotéku. Je ale možné zastavit jinou nemovitost ve vlastnictví vás či vašich blízkých.

Před koupí družstevního bytu je důležité uvědomit si, že se stáváte členem družstva a získáte členský podíl, který vám poskytuje právo užívat byt. Před vstupem do družstva je vhodné zjistit, jaký je jeho finanční stav, plány na budoucnost a jaká jsou omezení v užívání bytu.

Při koupi družstevního bytu je také třeba důkladně prověřit družstevní smlouvu a stanovy. Tyto dokumenty obsahují podmínky a pravidla pro bydlení ve družstevním bytě. Je důležité se seznámit s povinnostmi a právy spojenými s členstvím ve družstvu, například s povinností platit členské příspěvky a správní poplatky. Koupi družstevního bytu je proto vždy vhodné konzultovat s odborníky, kteří vám mohou poskytnout potřebné informace a poradit vám při rozhodování.

Výhody a nevýhody koupě družstevního bytu

  • Výhody:
  • Levnější koupě o 20-30 %
  • Možnost získání bytu v atraktivní lokalitě za nižší cenu
  • Záruka dlouhodobého pronájmu a možnost využívání bytu i po skončení nájmu
  • Nevýhody:
  • Omezená možnost vlastnického dispozice nemovitostí a nutnost dodržovat pravidla družstva
  • Potřeba financovat koupi družstevního bytu jiným způsobem než běžnou hypotékou
  • Omezená kontrola nad správou a údržbou nemovitostí

koupě družstevního bytu na hypotéku obývací pokoj

Financování koupě družstevního bytu pomocí hypotéky se zástavou jiné nemovitosti

Hypotéka na družstevní byt není nereálná – existuje totiž možnost financování pomocí zástavy jiné nemovitosti. Při koupi družstevního bytu není možné poskytnout samotný byt jako zástavu, ale můžete využít jinou nemovitost ve vašem vlastnictví. Například chatu, chalupu nebo jinou nemovitost v osobním vlastnictví, kterou vlastníte vy nebo vaši blízcí. Tímto způsobem můžete získat hypotéku na koupi družstevního bytu a splnit si svůj sen.

Pokud se rozhodnete pro tuto variantu financování, je důležité mít na paměti, že jiná nemovitost, kterou zastavíte, musí splňovat určité podmínky. Banky obvykle vyžadují, aby tato nemovitost byla v dobrém stavu a měla dostatečnou hodnotu. Je také důležité provést odhad hodnoty nemovitosti a zajistit potřebnou dokumentaci. Vyšší hodnota zástavy může vám umožnit získat vyšší hypotéku a tím i financovat větší část kupní ceny družstevního bytu.

Pokud družstvo umožňuje převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, je situace ještě přijatelnější – lze si v takovém případě vyřídit předhypoteční úvěr, který se následně „překlopí“ do klasické hypotéky.

Výhody financování koupě družstevního bytu na hypotéku:

  • Možnost získat hypotéku na financování koupě družstevního bytu
  • Flexibilita výběru nemovitosti, kterou zastavíte
  • Možnost převodu družstevního bytu na osobní vlastnictví v budoucnu
  • Větší šance na získání vyšší hypotéky díky vyšší hodnotě zástavy

Financování koupě družstevních bytů pomocí hypotéky je skvělou možností pro ty, kteří si přejí bydlet ve vlastním. Buďte však opatrní a pečlivě zvažte, zda-li vám banka hypoteční úvěr schválí.

Financování koupě družstevního bytu pomocí úvěru ze stavebního spoření

Pro financování koupě družstevního bytu je možné využít stavební spoření. Tento typ úvěru poskytuje finanční prostředky na koupi družstevního bytu a může tak nahradit klasickou hypotéku. Jedná se o nezajištěný úvěr, což znamená, že není potřeba zastavit nemovitost formou klasické zástavní smlouvy.

Úrok z úvěru se bance splácí z celé půjčené částky a samotnou dlužnou částku začínáte splácet až po dosažení podmínek klasického úvěru ze stavebního spoření. To znamená, že po skončení stavebního spoření a získání potřebné částky budete splácet úvěr stejně jako v případě klasické hypotéky. Tento druh financování je vhodný zejména pro ty, kteří nemají možnost zastavit jinou nemovitost nebo nechtějí riskovat ztrátu zástavy.

Překlenovací úvěr ze stavebního spoření je vhodným řešením pro ty, kteří chtějí financovat koupi družstevního bytu a nemají k dispozici jiné zajištění. Při rozhodování o tomto typu úvěru je však důležité zvážit všechny aspekty a poradit se s odborníky, aby se vybral nejvhodnější způsob financování vzhledem k vašim individuálním potřebám a možnostem.

půdorys družstevního bytu

Závěr

Koupit družstevní byt na hypotéku nebo na úvěr ze stavebního spoření je skutečně možné. Pokud nemáte možnost ručit družstevním bytem, můžete zastavit jinou nemovitost, kterou vlastníte. A v případě, že družstvo umožňuje převést družstevní byt do osobního vlastnictví, lze vyřídit nejprve předhypoteční úvěr a poté si vzít hypotéku (pozn. ještě před koupí si opravdu zjistěte, že převod takového bytu do osobního vlastnictví je skutečně možný).

Jak vidíte, existuje tedy několik možností financování, které závisí na vaší konkrétní situaci a preferencích.

Důležité je mít na paměti, že koupě družstevního bytu přináší výhody i nevýhody. Při koupi družstevního bytu získáte pouze práva k užívání, ne vlastnictví samotné nemovitosti. Proto je důležité pečlivě zvážit své možnosti a provést důkladnou finanční analýzu před nákupem.

FAQ – Hypotéka na družstevní byt

Je možné financovat koupi družstevního bytu pomocí hypotéky?

Ano, je možné získat hypotéku i při koupi družstevního bytu. Musíte však ručit jinou nemovitostí, například chatou, chalupou nebo jinou nemovitostí ve vlastnictví vás či vašich blízkých.

Jak funguje koupě družstevního bytu?

Při koupi družstevního bytu se nestáváte majitelem nemovitosti, ale získáte pouze práva k jejímu užívání prostřednictvím členského podílu ve družstvu. To vám umožní získat byt levněji zhruba o 20-30 %.

Jak je možné financovat koupi družstevního bytu pomocí hypotéky?

K financování koupě družstevního bytu pomocí hypotéky je možné využít jinou nemovitost ve vlastnictví, kterou zastavíte. Tato nemovitost může být například chata, chalupa nebo jiná nemovitost ve vlastnictví vás či vašich blízkých.

Je možné použít úvěr ze stavebního spoření pro pořízení družstevního bytu ?

Ano, je možné využít úvěr ze stavebního spoření ke koupi družstevního bytu. Existuje i překlenovací úvěr, který je nezajištěný a nevyžaduje zástavu nemovitosti.

Jak se mohu poradit o financování koupě družstevního bytu?

V případě nejasností mne kontaktujte – pomohu vám se svým týmem najít nejvhodnější řešení pro koupi družstevního bytu na hypotéku či úvěru ze stavebního spoření.

Autor: David Kondělka

← Zpět na hlavní stranu