← Zpět na hlavní stranu

Časový test při prodeji nemovitosti: Jak se vyhnout dani a maximalizovat zisk

Časový test je klíčovým pojmem v oblasti daní z příjmu, který se týká prodeje nemovitostí. Tento termín označuje dobu, po kterou musí vlastník držet nemovitost před jejím prodejem, aby byl prodej osvobozen od daně z příjmu. V České republice je tato doba stanovena na 10 let pro nemovitosti, které nejsou bydlištěm vlastníka. Pokud vlastník prodá nemovitost dříve, musí zaplatit daň z příjmu z prodeje.

Pokud jste v minulosti koupili nemovitost a uvažujete o jejím prodeji, nechte si zdarma spočítat její aktuální prodejní cenu. Stačí kliknout na tento odkaz a zadat několik údajů.

Kalkulačka časového testu při prodeji nemovitosti

Nedávné změny v nastavení časového textu

V roce 2021 došlo k několika změnám v časovém testu. Dříve bylo nutné držet nemovitost minimálně 5 let, aby byl prodej osvobozen od daně. Nyní se však tato doba prodloužila na 10 let pro nemovitosti, které nejsou bydlištěm vlastníka. Pro nemovitosti, které jsou bydlištěm vlastníka, je tato doba 2 roky.

Spočítat si časový test investice se vyplatí, pokud plánujete prodat nemovitost s významným ziskem. Pokud nemovitost držíte déle než 10 let (nebo 2 roky v případě bydliště), prodej bude osvobozen od daně z příjmu, což bude představovat značnou úsporu, pokud je hodnota nemovitosti výrazně vyšší než její původní nákupní cena.

Pokud prodávající nesplní podmínky časového testu, může přesto dosáhnout osvobození od daně, pokud využije získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby. To zahrnuje například výstavbu bytového domu, nákup pozemku pro výstavbu, úhradu za převod podílu apod.

Je důležité si uvědomit, že časový test se vztahuje na všechny typy nemovitostí, včetně rodinných domů, bytů, pozemků a dalších druhů nemovitostí. Tento test je klíčovým faktorem, který může ovlivnit výši daně z příjmu, kterou budete muset zaplatit při prodeji nemovitosti.

Investor do nemovitosti

Časový test z pohledu investora

Časový test je také důležitý pro ty, kteří plánují investovat do nemovitostí. Pokud plánujete koupit nemovitost jako investici a plánujete ji prodat v budoucnosti, je nutné chápat, jak časový test funguje a jak může ovlivnit výši daně z příjmu, kterou budete muset zaplatit.

Vzhledem k tomu, že časový test je tak důležitý při prodeji nemovitosti, je důležité se poradit s odborníkem na daně nebo realitním makléřem, který vám může poskytnout podrobné informace a poradenství týkající se časového testu a jeho dopadu na daň z příjmu.

V konečném důsledku je časový test klíčovým nástrojem, který může pomoci minimalizovat daňovou zátěž při prodeji nemovitosti. Pokud plánujete prodat nemovitost, je důležité pochopit, jak časový test funguje a jak může ovlivnit výši daně z příjmu, kterou budete muset zaplatit.

Autor: David Kondělka

← Zpět na hlavní stranu