← Zpět na hlavní stranu

ČNB oživuje hypoteční trh: Zrušení limitu DSTI může zvýšit prodej nemovitostí“

Česká národní banka otevřela cestu pro oživení hypotečního trhu tím, že zrušila limit pro maximální měsíční splátku úvěru podle příjmu žadatele o půjčku (ukazatel DSTI). Tento limit byl podle odborníků na trhu jednou z nejčastějších příčin, proč lidé nedosáhli na hypotéku. Od roku 2020 museli Češi na celkové splátky svých dluhů vynaložit maximálně polovinu jejich měsíčních příjmů.

Pokud zvažujete prodej, nebo koupi nemovitosti, zjistěte si její tržní hodnotu. Po zadání několika údajů obdržíte odhad rovnou do mobilu ve formě SMS zprávy.

Na tiskové konferenci k Zprávě o finanční stabilitě guvernér ČNB Aleš Michl prohlásil, že ve chvíli, kdy bojujeme s inflací, musí být podmínky pro poskytování hypoték přísné. Nicméně ve světle vysokých úrokových sazeb už ukazatel DSTI není nutný. ČNB tedy částečně vyslyšela požadavky hypotečních expertů, kteří si přáli zrušit úvěrové ukazatele jako celek. To by mohlo vést k částečnému oživení hypotečního trhu.

Klienti u poradce řeší prodej bytu

Nicméně další úvěrové ukazatele mají stále platnost, například žadatel o hypotéku musí mít alespoň pětinu vlastních úspor a u starších 36 let nesmí být zadlužení více než 8,5násobek ročních čistých příjmů žadatele. Uvolnění tohoto úvěrového ukazatele by mohlo vést k větší průchodnosti úvěrů a tím i ke zvýšení prodejů nemovitostí.

Zrušení DSTI začne platit od 1. 7. 2023, nicméně zda-li přispěje k alespoň částečnému oživení na hypotečním trhu, uvidíme pravděpodobně až na podzim. Období letních prázdnin totiž bývá tradičně prodejně slabší, a to především z důvodu dovolených.

David Kondělka

← Zpět na hlavní stranu